Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"
- "Trylogia kopenhaska" opowiada o niełatwym dzieciństwie i zmaganiu z uzależnieniem autorki. Z kolei Borges nie należał do ludzi, którzy zostali łagodnie potraktowani przez życie. Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem - powiedział w audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski. - Bardzo ważne jest to, w jaki sposób cierpieniem dzielimy się ze światem - dodał Piotr Gociek, oceniając obie książki.
2021-10-21, 12:13
W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski opowiedzieli o dwóch pozycjach literackich. Pierwsza książka to "Raport Brodiego" autorstwa Jorge Borgesa. Ten utwór stał się nowością, ponieważ ukazał się w nowym tłumaczeniu z opracowaniem i z przypisami tłumacza. Drugą pozycją jest książka Tove Ditlevsen pt. "Trylogia kopenhaska". To jest zbiór trzech krótkich książek zapisanych w jednym tomie.
Powiązany Artykuł
Z inspiracji Philipem K. Dickiem, czyli "Ziemia nieświęta" Laviego Tidhara
- Miałem takie wrażenie, że łączy te książki specyficzny, chłodny ton, który wcale nie sprawia, że my mniej emocjonalnie odbieramy historie, o których czytamy - stwierdził Piotr Gociek.
Posłuchaj
- One wręcz pulsują od emocji. Jest ich tam całe mnóstwo, natomiast w obu przypadkach waży cierpienie, które mieszkało w obu autorach - dodał Łukasz Orbitowski.
Tove Ditlevsen w trzech tomach opisuje dzieciństwo, młodość, cztery małżeństwa i uzależnienie od opiatowego środka przeciwbólowego. Z kolei Jorge Borges utworem "Raport Brodiego" powrócił, po niemal dwunastu latach, do krótkich fikcji. Obu pisarzy łączy to, że życie ich nie oszczędzało, a swój ból przelewają na papier.
REKLAMA
- Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem, ponieważ utrudnia nam wszelką radość - wyjaśnił Łukasz Orbitowski.
- "Nie omijając faktów historycznych, pisząc posłużyłam się też intuicją". Lesiak o królowej Rychezie
- Literatura zaangażowana. "Sąsiedzi" M. Gutowskiej-Adamczyk
- Bardzo ważne jest to, w jaki sposób cierpieniem dzielimy się ze światem. Można tym cierpieniem dzielić się w formie skowytu, piosenki punkrockowej, w formie "płaczki pogrzebowej", która teatralnie wyrywa sobie włosy, popiołem smaruje się po twarzy i przeraźliwie krzyczy, a można to robić w sposób elegancki, zmuszający do myślenia - uznał Piotr Gociek.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Posłowie"
Prowadził: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Data emisji: 21.10.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
Polecane
REKLAMA